Blog

Oto mały sekret na udany poranek

Jak często, gdy słyszysz brzęczący dźwięk budzika, myślisz sobie “O, nie! Muszę wstawać!”

Zwyczajny, codzienny poranek. Otulona ciepłą kołdrą, w ramionach Orfeusza, słyszysz jak „zza siedmiu gór i siedmiu mórz” dochodzi nieprzyjemny, brzęczący dźwięk ⏰.

„O, nie!” - myślisz sobie. „To mój budzik! Dlaczego teraz? I znowu się zacznie… Mamo, gdzie mój zeszyt? Gdzie spodnie? Nie chcę płatków z mlekiem na śniadanie!”

Przestawiasz budzik. „Tylko o pięć minut.”

 Z 5 minut robi się 10, a czasem 15.

„To jest czas na rozciągnięcie. Nie można się szybko zrywać z łóżka, to nie jest zdrowe” usprawiedliwiasz się. 

Continue Reading

Zakładniczka Przeszłości i Przyszłości

Jak często, gdy odbierasz dziecko z przedszkola, jesteś z nim? W tym momencie. W tej sekundzie. Minucie.

Jak często odtwarzasz w głowie to co minęło? Rozmyślasz co przed Tobą? Jak często zachwycasz się tym co widzisz, słyszysz i czujesz. Dokładnie w tym momencie.

Czy spacerując po lesie słyszysz szumiące nad Tobą drzewa? Czy dostrzegasz leniwie poruszające się obłoki po niebie? A spostrzegasz kolorowego motyla siedzącego na liściu?

Jak często, gdy odbierasz dziecko z przedszkola, jesteś z nim? W tym momencie. W tej sekundzie. Minucie. Jak bardzo podążasz za jego opowieścią? Słuchasz co mówi. Zadajesz z ciekawością pytania. Jesteś obecna i prawdziwie zainteresowana.

Continue Reading

Sezamie, otwórz się! 10 pytań do dziecka, gdy wróci ze szkoły

Jak było w szkole?
Hmm…. Jak często z Twoich ust pada to pytanie?

Masz nadzieję, że dzięki niemu zaspokoisz swoją ciekawość. Uzyskasz klucz do świata dziecka. Będziesz spokojna o jego bezpieczeństwo i przyszłość.

Rzeczywistość okazuje się inna. Gdy zadajesz to pytanie, otrzymujesz odpowiedź „Było ok” lub „Spoko”. Próbujesz dalej - „A może powiesz coś więcej? Co robiłeś?”, w odpowiedzi słyszysz - „Daj spokój. Było normalnie”. Czar prysł… 

Continue Reading

Poskromić bestię: jak uchronić dziecko przed uzależnieniem od komputera?

Co zrobić, gdy setki razy prosisz dziecko o wykonanie podstawowej czynności, a ono nie reaguje? Tylko gra i gra…

Masz już dość tłumaczenia i krzyków. Nie działa ani prośba, ani groźba. Kary również nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. 

Próbowałaś już wszystkiego… Stale słyszysz „Zaraz”…, „Chwila”….., „Już”….. 

Co zrobić, gdy setki razy prosisz dziecko o wykonanie podstawowej czynności, a ono nie reaguje? Tylko gry i gry… Obiad zimny. Praca domowa nieodrobiona. Wieczory to pola bitwy… Jak to się dzieje?

Continue Reading