fbpx

Jak często odtwarzasz w głowie to co minęło? Rozmyślasz co przed Tobą? Jak często zachwycasz się tym co widzisz, słyszysz i czujesz. Dokładnie w tym momencie.

Czy spacerując po lesie słyszysz szumiące nad Tobą drzewa? Czy dostrzegasz leniwie poruszające się obłoki po niebie? A spostrzegasz kolorowego motyla siedzącego na liściu?

Jak często, gdy odbierasz dziecko z przedszkola, jesteś z nim? W tym momencie. W tej sekundzie. Minucie. Jak bardzo podążasz za jego opowieścią? Słuchasz co mówi. Zadajesz z ciekawością pytania. Jesteś obecna i prawdziwie zainteresowana.

More...

"Przeżuwanie Wczoraj"

Ile w Twoim spacerze czy rozmowie z dzieckiem jest roztrząsania wczorajszego negatywnego scenariusza? Przeżuwania tego co się niedawno wydarzyło. Co by było, gdyby? Gdybym zrobiła to inaczej? Mogłam powiedzieć inaczej?

Mogłaś i tego nie zrobiłaś. A teraz Twój umysł karmi się myślami o sytuacji, której już nie ma.Przeminęła. Jak wiatr, deszcz, chmura.

W Świecie Wizji i Oczekiwań

Jutro.

 Co to jest „jutro”? Jutro idę na fitness. Jutro, tym się zajmę. Czy jutro istnieje? Czy jak przyjdzie jutro to zaczniesz ćwiczyć? Planujesz, snujesz wizje i martwisz się tym, co być może wydarzy się jutro.

Jak często żyjesz wizją i oczekiwaniami?

Czekasz, aż dziecko urośnie. Prześpi noc. Zacznie chodzić. Pójdzie do przedszkola. Wtedy będziesz szczęśliwa. Wtedy będzie inaczej. Łatwiej. Czy na pewno?

Czy zdarza Ci się, że w sobotnie popołudnie dopada Cię myśl o poniedziałkowym dniu w pracy i psujesz czas spędzony z dzieckiem? Jesteś zadumana?

Tu i Teraz

Bycie Tu i Teraz to przyjęcie wspomnień i marzeń. Wspomnienia są dobre. Czerpiesz z nich wiedzę i wyciągasz wnioski. Uczysz się na błędach. Dobrze mieć plany, marzenia i motywować się do działania.

Gorzej, gdy żyjesz emocjami przeszłych wydarzeń lub żyjesz lękiem przed przyszłością. Gdy zapominasz o teraźniejszości.

Czy zdarza Ci się, że w sobotnie popołudnie dopada Cię myśl o poniedziałkowym dniu w pracy i psujesz czas spędzony z dzieckiem? Jesteś zadumana?

Bycia w Tu i Teraz możesz uczyć się od swojego dziecka. Dzieci żyją w teraźniejszości.

"Z własnego podwórka"

Zalążek Tu i Teraz zaczęłam stosować, gdy odbierałam syna z przedszkola. Było to 8 lat temu. Po pracy jechałam do przedszkola. Przekraczając próg, zamykałam niedokończone zestawienia. Wyłączałam myślenie, że mam jeszcze do sprawdzenia raport.

Była ta chwila. Otwierając drzwi do sali, był uśmiech mojego syna. I byłam tylko dla niego. Słuchałam z uważnością opowieści. O tym co było na obiad. Z kim układał klocki. Takie przedszkolne historyjki.

Potrzebował o nich opowiedzieć. Z podekscytowaniem, czasem z nutką żalu lub gniewu. Czuł, że go słucham. To był pierwszy krok do nawiązania relacji opartej na wzajemnym byciu razem.

Jak być Mamą "Tu i Teraz"

Gdy następnym razem Twoje dziecko poprosi Cię, abyś się z nim pobawiła. Poczytała mu, porozmawiała z nim. Posłuchała jego opowieści lub po prostu z nim była.

Zapomnij o szumie przeszłości i sprawach z przyszłości. Bądź z nim. Teraz. Spokojna, zainteresowana, uważna.

Możesz także zaplanować specjalny czas z dzieckiem. Czas specjalny, to cząstka bycia Tu i Teraz. Jesteś tylko Ty i Twoje dziecko.

Aby w pełni cieszyć się tym czasem:

  • Wyłącz/wycisz telefon
  • Raz Ty, raz dziecko wybierajcie, jak będziecie spędzać czas. Zachęcam, abyście wspólnie stworzyli listę czynności, które zarówno dziecku, jak i Tobie sprawiają przyjemność
  • W zależności od wieku dziecka, długość specjalnego czasu to minimum:
  • 10 minut dziennie, gdy dziecko ma 2-6 lat
  • 30 minut tygodniowo, z dzieckiem w wieku 7-12 lat
  • Raz w miesiącu, gdy masz nastolatka

10 minut dziennie z Twoim Maluchem. Tylko 10 minut Twojej 100% uwagi. A wartość bezcenna.

To, co możesz zrobić, to zadbać o teraźniejszość. Teraz. Dla siebie i dla swojego dziecka.

To jak....

Co zrobisz już DZIŚ, aby być Mamą Tu i Teraz?

Wierzę w Ciebie,

Małgosia

Małgorzata Łuczkowska

Coach, Edukator Pozytywnej Dyscypliny, blogerka. Mama współpracującego 12-letniego Patryka. Optymistka poszukująca „dobrej strony Mocy” w trudnych sytuacjach. Lecząca się z perfekcjonizmu. Menedżer z 7 letnim doświadczeniem w korporacji.