fbpx

Masz już dość tłumaczenia i krzyków. Nie działa ani prośba, ani groźba. Kary również nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. 

Próbowałaś już wszystkiego… Stale słyszysz „Zaraz”…, „Chwila”….., „Już”….. 

Co zrobić, gdy setki razy prosisz dziecko o wykonanie podstawowej czynności, a ono nie reaguje? Tylko gry i gry… Obiad zimny. Praca domowa nieodrobiona. Wieczory to pola bitwy… Jak to się dzieje?

More...

Narodziny bestii

W dużym uproszczeniu, to przez dopaminę. Hormon szczęścia, dający przyjemność i motywację. Wydziela się, gdy ogarnia Cię radość i zadowolenie. Mechanizm wykorzystali twórcy gier cyfrowych. Zahipnotyzowali gracza. Pokonujesz kolejne poziomy, zdobywasz nowe rangi, ekstra punkty i czujesz się…. Fantastycznie!

To samo czuje dziecko. Całkowicie pochłonięte. I gdy prosisz o wyrzucenie śmieci, odrobienie pracy domowej, dziecko Cię nie słyszy. Tak. Dobrze przeczytałaś. Nie słyszy. Dlatego nie reaguje. 

Windą w dół

Jakiej reakcji się spodziewasz, gdy wyłączasz dziecku komputer i żądasz, aby natychmiast wyrzuciło śmieci? Dlaczego dziwi Cię, że nadchodzi… Armagedon? To proste. Odcięłaś dziecko od źródła mocy. Od uczucia przyjemności. Zafundowałaś mu zjazd z 42. piętra prosto do piwnicy. W sekundę. Ale jazda!

​​​​Można inaczej...?   Ale JAK?

pierwszy krok - Zadbaj o Siebie

O Twój wewnętrzny spokój. To ważne. Dziecko sprawdzi Twoje nowe zachowanie. Twoje granice. Ile odpuścisz. By wytrwać, potrzebujesz przygotowania.

Czas na trening

Każdy maratończyk trenuje. Ty także. Zacznij nazywać swoje emocje. Znajdź uruchamiający je „przycisk”. Obserwuj, jak reaguje Twoje ciało. Czego potrzebuje. Znajdź sposób na wyciszenie.

Między bodźcem a reakcją jest przestrzeń.  WOLNOŚĆ WYBORU.

Gdy czujesz złość, masz ochotę krzyczeć, bić lub kopać. To instynktowne reakcje. Ty działasz świadomie. 

Wolność wyboru, czyli …?

Świadoma decyzja, jak się zachowasz w danej sytuacji. 

Pierwsza to szybka i dobrze znana metoda. Wpadasz do pokoju dziecka i z krzykiem egzekwujesz polecenie. To przećwiczony scenariusz.

Drugi wariant wymaga większego zaangażowania. Korzyść to długofalowy efekt. Rozpoznajesz emocję. Dajesz sobie czas na opanowanie fali uczucia. Oddychasz. Rozmawiasz dopiero, gdy oboje jesteście spokojni. Łamiesz stary schemat.

Łamanie starego schematu

  • Zamiast wydawania poleceń zadawaj pytania pełne ciekawości. Bądź otwarta na odpowiedzi dziecka. Uważaj na ocenianie, sugerowanie i dopowiadanie.
  • Gdy mówisz do dziecka, patrz mu w oczy. Komunikowanie się z dzieckiem przebywającym w drugim pokoju za pomocą krzyku z kanapy, nie jest ani pełne szacunku, ani skuteczne.
  • Słuchaj tego co mówi. Dziecko wysłucha Cię, kiedy najpierw samo zostanie wysłuchane. Unikaj przerywania, wyjaśniania, prawienia kazań, gdy Twoje dziecko usiłuje ci coś powiedzieć.

I najważniejsze...

  •  Bądź uprzejma i stanowcza jednocześnie. Zauważaj i akceptuj uczucia i okazuj zrozumienie sobie i dziecku. Jak tylko to możliwe, daj dziecku wybór.

Zmiana Twojego zachowania da dziecku poczucie przynależności i znaczenia. Dwie kluczowe potrzeby do zmiany jego zachowania. W pakiecie otrzymasz także spokój, współpracę, wzajemny szacunek i zrozumienie.

Drugi Krok - Wejdź w świat dziecka

Poznaj jego myśli, uczucia i potrzeby. Zadawaj pełne ciekawości pytania. Słuchaj tego co mówi. Okazuj mu swoją miłość. Przytulaj. Zdecydowałaś o złamaniu starego schematu. Zacznij budować nowy most porozumienia. Dopiero jak to zrobisz, będziesz miała możliwość zmiany zachowania swojego dziecka. 

Gotowa na zmianę?

Do dzieła!

Jaki pierwszy krok wykonasz już dziś, który przybliży Cię do poskromienia „bestii”?

Wierzę w Ciebie,

Małgosia

Małgorzata Łuczkowska

Coach, Edukator Pozytywnej Dyscypliny, blogerka. Mama współpracującego 12-letniego Patryka. Optymistka poszukująca „dobrej strony Mocy” w trudnych sytuacjach. Lecząca się z perfekcjonizmu. Menedżer z 7 letnim doświadczeniem w korporacji.